Moudrost porodního procesu

Pojďme se podívat na porod a jeho modrost, která přesahuje člověka.

 

V době, kdy je žena těhotná  se v jejím těle děje něco čemu říkáme zázrak. Těhotenství je posvátný stav, kdy naše tělo tvoří nový dokonalý život a to bez našeho zásahu. Proč tedy potom chceme zasahovat do zrození nového člověka ? Jsem toho názoru, že pokud si jsme schopné uvědomit to, že to opravdu jde mimo nás a přitom se to děje skrze nás, tak mým hlavním úkolem je tomu nebránit a nechat, ať se to přirozeně děje.

Uvědomujete si, že dnešní doba chce mít na všechno odpověď a všechno se snažíme kontrolovat a zasahovat do to?  Zamysleme se například proč nám v porodnicích nabízejí umělý hormon oxytocin. Tělo vylučuje tento hormon lásky přirozeně v intimním prostředí (představte si místo, kde byste se milovali s partnerem, protože při milování se nám tento hormon přirozeně také produkuje v těle a pomáhá nám se uvolnit, což je pro porod zásadní). Pokud přijedeme do porodnice v době, když už je porod rozběhnutý, tam nás přivítají na přijmu cizí lidé a my podstupujeme různá vyšetření, naše tělo na to reaguje a to tak, že se porod přirozeně zastaví. To můžeme pozorovat i v přírodě u zvířat, kdy v blízkosti rodící samice  se objeví cizí zvíře, její tělo na to zareaguje a porod samovolně zastaví, aby ochránilo mládě a porod se rozběhne až zase samička bude v bezpečí. Stejně je to u nás lidí. A pokračujeme příběhem z porodnice… Takže žena podstupuje různá vyšetření od cizích lidí, často je vidí poprvé v životě, a pak jde třeba na porodní sál, kde většinou není intimní prostředí, kde by se ona cítila, bezpečně a intimně. Nějakou dobu zase trvá než nabyde příjemný pocit jistoty a hormony tělo začne zase produkovat. Mezitím přijde pan doktor a řekne, že porod nepostupuje, že navrhuje nasadit umělý oxytocin. Myslím si, že je to celé zbytečné. Je možné si předem vybrat vhodné prostředí a lidi, které u porodu chci a se kterými již mám nějaký důvěrnější vztah. Přeji si pro každou ženu, aby si uvědomila, že je opravdu důležité v jakém prostředí a s kým rodí.  Doporučuji si v průběhu těhotenství najít svou průvodkyni (dulu nebo porodní asistentku), abyste si zajistila bezpečný prostor a sama nemusela na dotazy nemocničního personálu reagovat a mohla komunikovala skrze svou průvodkyni. Věřím, že je důležité jak si toto předem připravíme, to je totiž jediné, co pro to opravdu můžeme udělat. A pak už jen důvěřovat a odevzdat se přítomnému okamžiku.

Když já sama rodila, tak jsem nebyla vyrušovaná a mohla jsem se plně ponořit do svého procesu. Má dula mě masírovala, dostávala jsem teplé obklady, které mě uvolnily (při kontrakcích je to jako když máte silnou menstruaci). Také se mi líbilo ve sprše, kde mě tekoucí voda uklidňovala a rozvolňovala. Nechala jsem se vést svým tělem v důvěře, že existuje jediná cesta, že porodím své dítě. Nebyla jsem ničím a nikým rušena ve známém prostředí s lidmi, které znám a kterým věřím. A když přišla  druhá doba porodní, kdy už děťátko prochází porodními cestami, jsem se volně pohybovala a následovala to, co si tělo žádalo, v té době jsem cítila pouze silný tlak, ale bolest to pro mě nebyla. Hormony, které mé tělo vyprodukovalo mi pomáhaly, abych se uvolnila a nechala projít skrze mě, to co přicházelo. Je to tak, že jsme takové „oblbnuté“ pokud se nebráníme, uvolníme se do prožívání tohoto jedinečného zážitku a odevzdáme se. Porod ani bolet nemusí. Pokud si uvědomíme, že bolest nás vede a říká nám kudy máme jít. Také existují přirozené metody, jako právě teplo a masáže, popřípadě voda a hudba, které nám pomáhají bolest rozvolnit. Zkušené porodní asistentky dokáží již pomocí přirozených metod a pomůcek nás ve vhodnou chvíli takto podpořit a my opravdu nemusíme „trpět“ a  sahat po umělých lécích.

Heslo, které mi má porodní asistentka jednou na schůzce v těhotenství řekla, mi ohromně pomohlo se zbavit strachu z porodu a já vám toto heslo předávám: „Na bolest se neumírá“.  Věřím, že tohle mi pomohlo, abych se přestala bát a nechala volný průběh moudrosti porodního procesu, který stejně plyne ať už do něj zasahujeme nebo ne. Záleží na nás, jak moc do něj budeme zasahovat a jestli ho necháme přirozeně plynout. Věřím v moudrost našich těl a jejich schopnosti porodit bez zbytečných zásahů za láskyplné podpory okolí.

Pokud my ženy si uvědomíme moudrost, kterou v sobě nosíme a stanovíme si podmínky za jakých chceme své děti přivést na svět, svět se uzdraví.

Začni přemýšlet jinak 🙂

Otevři se novým pohledům, které Ti ukážeme v našem jedinečném kurzu, netradiční přípravě na porod. Ukážeme Ti pohledy na celý proces těhotenství a porod, které jsi ještě neslyšela a Ty se tím otevřeš novým možnostem, které při porodu můžeš zažít.

Více o Kurzu Kvetoucí maminka zde https://www.akademiematerstvi.cz/zakladni-akademie-kvetouci-maminka-nova/

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.