V rámci přípravy na porod našeho děťátka máme možnost si napsat porodní plán již v průběhu těhotenství.
Co to znamená, k čemu nám to je a jak mám vědět, co tam má být?
Začneme tím, že na internetu máme možnost si stáhnout již hotové porodní plány a různé návody, jak porodní plán napsat. Chtěla bych ukázat hlavně to k čemu nám to je a s kým a jak ho můžete konzultovat.
FINÁLNÍ PODOBA
Porodní plán (dále jen PP) je ve finální podobě dobrý jako vodítko pro lidi, kteří do Vašeho porodního procesu (rozběhlý porod) přistoupí aniž by Vás předtím znali, a nebo jste spolu již komunikovali o průběhu porodu. Z tohoto dokumentu jasně vyčtou, jaké lékařské a lidské úkony si přejete a jaké úkony si nepřejete během pobytu v nemocnici vykonat na sobě a na svém děťátku. Je dobré si uvědomit, že pokud vstupujeme do lékařského zařízení (porodnice) přistupujeme také na pravidla nemocnice. Proto doporučuji sepsaný PP předem, tedy v době těhotenství, konzultovat s personálem nemocnice. Proberte bod po bodu jednotlivá přání, a zda to v rámci nemocnice povolují a v jakých případech již toto přání nemohou dodržet. PP by měl být Vámi podepsaný a může být po konzultaci v porodnici zařazen do Vaší zdravotní složky. Nebojte se svůj PP přinést do porodnice, máte na to své právo.
JAK HO NAPSAT A KONZULTOVAT
Pokud máte odborný doprovodu, svou porodní asistentku nebo dulu (více v článku: Odborná pomoc na cestě těhotenstvím, k porodu a v šestinedělí), tak tato žena by s Vámi v rámci přípravy měla prodiskutovat porodní plán, tedy průběh porodu a sepsat Vaše přání. PP je totiž takové vodítko na cestě k porodu. Když s ním začnete ujasníte si tím to, co vlastně při porodu a po něm chcete zažít a co ne, uvědomíte si, co Vás všechno čeká, co byste si pro své miminko a pro sebe přála.
Moje cesta byla taková, že jsem si začala představovat krok po kroku, co mě čeká, až se porod rozběhne. Začnu od toho, co budu dělat, až ucítím něco jako poslíčky, komu zavolám a co bude následovat. Třeba, že ještě zůstanu doma s porodní asistentkou a půjdu ještě do sprchy a zalezu si do své postele, půjdu se projít po zahradě… Co bude následovat až se rozhodnu vyrazit do porodnice? Vezmu si svou připravenou tašku, kdo se mnou do porodnice pojede? Koho si tam přeji mít u sebe, s kým se cítím v bezpečí a komu věřím? Co se děje po příjezdu do porodnice, na přijmu, jaké dokumenty musím vyplnit, mohu je předvyplnit doma, a nebo je může vyplnit někdo jiný? Jaká budou následovat vyšetření, proč se ta vyšetření dělají a jestli mohu nějaké odmítnout? Protože je dobré, pokud již jste v porodním procesu (rozběhlý porod), aby byl co nejméně přerušovaný, aby jste mohla být ponořena a naslouchala tělu a miminku. Sebemenší vyrušení, tj. dotazy a rutinní úkony v nemocnici) zasahují do průběhu porodu a může se stát, že pokud se žena necítí v intimním prostředí a bezpečně, že se porod zastavuje a oddaluje. Tohle je skutečnost, kterou prosím mějte na paměti, protože čas během porodu běží opravdu jinak a je dobré respektovat průběh porod a nechat ho bez zbytečných vyrušení. Tím můžeme předejít i komplikacím, které mohou vést až k císařskému řezu. Proto je dobré mít další osobu u porodu, protože ta může komunikovat s okolím místo ženy a žena může být ponořena do procesu.
A pojďme se vrátit k PP, takže si zjistěte úkony, které následují v porodnici a zda můžete i nějaké odmítnout. Například preventivní podání antibiotik je již zásah do přirozeného porodu. A proč by mě měli být podány léky, když je vlastně ani nepotřebuji? A určitě bych si při výběru zdravotního zařízení, kde chci rodit zjistila, jak volně se mohu pohybovat v jednotlivých fázím porodu a zda mohu rodit jinak něž v leže, pokud se mi v danou chvíli bude chtít, využít zákon gravitace je dobré…miminko přeci nevyklouzne do vzduchu, ale gravitace mu pomůže se posunout dolů, k zemi. Také bych se informovala, jaké jsou hraniční případy, kdy již musím přistoupit na nějaké léky a úkony v rámci vybrané porodnice. A vždy naslouchejte sobě a použijte svůj rozum, zda Vám to dává smysl nebo ne. A nebojte se ptát. Kdo se nezeptá, nedostane odpověď. Věřte, že pokud budete mít informace, můžete se svobodně rozhodovat. Důležité je i to, zeptat se proč je to třeba, a nebo proč to vlastně dělají? Odpověď „protože to tady tak děláme“ pro mě není relevantní odpověď nebo „abychom zachránili Vaše děťátko“ je také zavádějící odpovědí (jak mohou vědět, že je děťátko v ohrožení již teď?). Dobré je si uvědomit, zda mi to dává logický smysl nebo je to jen odpověď, abychom se dál neptali. I pokud je to zkušený lékař, neznamená to, že je více než já a ví to nejlépe, důležité je, abyste vy sama opravdu dostala odpověď, které rozumíte a vidíte v tom opravdový smysl a víte ze své pozice, proč by Vám ten úkon měl být udělaný a kdy je již dobré ustoupit ze svých přání.
Za zmínění stojí také tzv. bonding. Je to termín z Angličtiny, který znamená bezprostřední kontakt dítěte a matky kůže na kůži. To znamená, že když miminko vyjde z bříška ven je IHNED položeno na maminčinu hruď, bříško či k prsu. Neznamená to, že bude miminko nejprve zváženo, změřeno a třeba ještě omyto a pak přiloženo k mamince. To již pak není bezprostřední kontakt, tedy nedošlo k bondingu. Na toto má žena právo vždy, tedy jen pokud nejsou ohroženy ona či dítě na životě a jeden z nich nemusí na oddělení JIP. Tento bezprostřední kontakt by měl být až do doby, kdy žena porodí placentu (to může trvat i třeba hodinu i více) a nebude přerušený pupečník. Myslím si, že není třeba oddělovat ani na minutu dítě od matky na několik hodin, protože za tu dobu nepřibere ani nevyroste. Jako důležité vidím také to, že by se neměl urychlovat porod placenty, protože ten čas kdy se ze stěny v děloze oddělí, trvá individuální dobu a opravdu bych si nenechala vytrhávat placentu ze stěny dělohy taháním za pupečník. A také přestřižení pupečníku není třeba urychlovat. Minimální doba pro nepřerušení pupečníku je do porození placenty a můžeme počkat až pupečník dotepe a k miminku se dostanou všechny živiny a informace, které bude potřebovat minimálně na první dny po narození. U nás v porodnicích bohužel chtějí většinou vše urychlit a nedají ženě dostatek času a také intimní prostředí, aby se mohla uvolnit a tělo porodilo miminko a poté placentu. Zjistěte si krok po kroku, co Vás v porodnici čeká a komunikujte to.
Do svého PP nezapomeňte zahrnout i poporodní péči na oddělení šestinedělí. Nejde pouze o návštěvy, ale také si zjistěte, jaké rutinní úkony se v porodnici provádí a zda všechny chcete dodržet. Já si třeba nedovedu představit, kojit každé 3 hodiny, ale dovedu si představit kojit podle potřeb miminka (na začátku ho k prsu přikládat třeba každou hodinu dokud se nenaučím rozumět signálům kdy má hlad).
ZÁVĚREM
PP je seznam Vašich přání, je to určitá navigace na cestě ke spokojenému porodu a poklidné poporodní péči, kdy máte příležitost si ujasnit, kudy chcete jít a proč. A zároveň se také můžete připravit na výzvy, které Vás čekají. Je dobré si také představit variantu, když by to podle Vašeho plánu nešlo, tak co můžete jiného čekat a jak se v takové situaci chovat.
Přejeme Vám ať je ta Vaše cesta jednoduchá a jasná, ať ji dovede komunikovat, maté dostatek informací ke svým rozhodnutím a ať máte kolem sebe lidi, kteří Vás podporují a respektují.
Další informace se můžete dozvědět v našem programu ZÁKLADNÍ AKADEMIE, právě probíhá unikátní předprodej našeho programu. Více ZDE
V Lásce Dominika