ACTIVE BIRTH

Základem tohoto směru přístupu k porodu, který vytvořila Angličanka Janet Balascas, je že žena je hlavním aktérem vlastního porodu. Je dobré si vzít svoji zodpovědnost a sílu zpátky. Uvědomit si svou aktivní roly při porodu. Co žena může udělat pro to, aby její porod byl co nejbezpečnější, nejrychlejší a měl co nejhladší průběh, začíná v uvědomění, že jsem to já kdo rodí a nikdo jiný. Dítě má také svou důležitou roli a to brát v potaz, ale není to pan doktor ani porodní asistentka, kdo rodí, pouze žena a její dítě jsou aktivní.  Můžeme se na to připravit již v těhotenství. 

A aktivní porod je o poloze, to že se žena pohybuje a nachází vhodnou polohu, tak aby své dítě porodila v pohodlné poloze bez bolesti. Je to dáno po tisíce let, že žena takto rodí a využívá i gravitaci k tomu, aby své dítě porodila. Pohybovat se a měnit polohy je přirozené. Uvolňovat pánev a využívat vertikální polohy. Dalším předpokladem pro plynulý porod je to, aby se žena ztišila a obrátila se dovnitř, aby nebyla vůbec rušena a nezapojovala svůj mozek zvaný neokortex a mohla se ponořit do procesu.  Aktive Birth také pracuje s dechem, kdy předpokladem je to, že tělo ženy samo ví jak nejlépe přirozeně dýchat. Dech můžeme trénovat (zkoušet různé hloubky a rytmy dechu) a praktikovat koncentraci na svůj dech v běžných situacích přes den. Dech nás spojuje a vrací do těla. Pokud žena se při porodu „ztratí“ může se navrátit pozorností ke svému dechu. V neposlední řade je principem Active Birth i zvuk, kdy si žena má dovolit pustit ze svých úst libovolný zvuk, vokalizovat, čímž pomáhá otevírat své děložní hrdlo a nechat projí miminko na svět. Protože hrdlo a děložní hrdlo jsou spojeny. Uvolněná pusa a krk znamená uvolněná vagína.  Dopřejte si plnou svobodu i v tomto projevu.

Pro porod je důležité, aby žena byla spojena se svým tělem, to se dá praktikovat každý den. Je to o tom, kde jsme svou pozorností. Je vhodné svému tělu dopřát pohyb, masáž a i dechová cvičení. Je potřeba to dát do těla a prožívat tělem. Protože porod je především o práci těla, které rodí. Je to i o naslouchání svému tělu a následovat jeho signály. Porod není žádná věda, pokud jste uvnitř sebe a dokáže věřit tomu svému tělu.  Co všechno si můžeme také do porodnice přinést, abychom se cítili dobře a připomínalo nám to domov a intimní prostředí, jako bychom se s partnerem milovali ? Vyberte si také i vhodně osoby, které Vás budou doprovázet u porodu.  Nebrat si věci osobně v průběhu porodu, není to osobní, je dobré dát centrální dení tomu porodu a nemít žádné masky, vědět proč tam jsme.

Host:Lilia Khousnoutdinova

 

Audio
Video

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.